Pozycje polskie, lub przetłumaczone:

oprac. Luciana Frassati: „Mój brat Pier Giorgio. Wiara”


 

Claude R.: „Pier Giorgio Frassati”

Pier GiorgioSyn właściciela wielkiego włoskiego dziennika „La Stampa” Pier Giorgio Frassati był żarliwym chrześcijaninem i świadkiem wiary w swoim środowisku. Najistotniejszą część życia poświęcił ludziom ubogim i pokrzywdzonym przez los, równocześnie studiując na wyższej uczelni. Wiara Frassatiego splatała się harmonijnie z jego życiem. Był realistycznym optymistą, we wszystkich zmaganiach zachowywał wielką pogodę ducha.
4 lipca 1925 roku, w wieku dwudziestu czterech lat, zmarł na chorobę Heinego-Medina.
20 maja 1990 papież Jan Paweł II beatyfikował go, przedstawiając światu jako „człowieka ośmiu Błogosławieństw”. Jest patronem młodzieży i studentów, ludzi gór, oraz Akcji Katolickiej.

Frassati L.: „Pier Giorgio Frassati. Człowiek ośmiu Błogosławieństw”

-Nigdy nie narzucał innym swoich przekonań religijnych, (…) nikogo nie osądzał.
-Ani przez chwilę nie myślał o tym, co inni powiedzą o nim: w całym swoim życiu zawsze stosował jedną tylko regułę — Co Bóg pomyśli o mnie?
-Wszyscy wiedzieli, że należał do jednej z najznamienitszych rodzin Turynu, a jednak przychodził do nas i bratał się z ubogimi, starając się zawsze w jakiś sposób ukrywać to dobro, które czynił.
Kiedy spotkał jakiegoś będącego w potrzebie człowieka, zwykł w delikatny sposób odciągać go na bok, po czym rozmawiał z nim kilka chwil (…), a następnie udając, że podaje mu rękę, wsuwał mu kilka monet.
-Mógł chodzić bez obawy po niebezpiecznych zaułkach, nawet późną porą. „To Frassati — powtarzano sobie — idzie pomagać swoim ubogim”.

Fragmenty świadectw.

Frassati L.: „Mój brat Pier Giorgio. Ostatnie dni 29 czerwca – 4 lipca 1925”

Szczegółowa, dokładna, poruszająca spokojem relacja, którą Luciana Frassati, siostra Pier Giorgia, ofiarowuje nam po wielu latach. Relacja z tego strasznego tygodnia cierpień, samotnie i milcząco znoszonych przez brata, ściska za serce i wzrusza. Nie ma w niej scen patetycznych, uroczystych słów i wzniosłych fraz. Jest to prosta kronika, dokładna, owiana smutkiem, ale bez zbędnych przymiotników i efektownych zwrotów. A jednak mało jest opisów śmierci – oprócz, być może, książki Isabelle Rimbaud, poświęconej ostatnim dniom życia brata-poety – zdolnych tak poruszyć serca czytelników, nawet tych, którzy nie doznają łaski wiary.


Jankowska T.: „Człowiek rad ewangelicznych. Bł. Pier Giorgio Frassati”


Jankowska T.: „Droga na Górę Karmel błogosławionego Piotra Jerzego Frassatiego”


Jankowska T.: „Myśli Bożego szaleńca błogosławionego Piotra Jerzego Frassatiego”


Jankowska T.: „Rok liturgiczny z zakochanym w Bogu błogosławionym Piotrem Jerzym Frassatim”Rok liturgiczny z


Jankowska T.: „Szlak ośmiu Błogosławieństw błogosławionego Piotra Jerzego Frassatiego”


Jankowska T.: „Zawsze w górę do Boga z błogosławionym Piotrem Jerzym Frassatim. Rozważania i modlitwy”


Kubiak Z.: „Bł. Pier Giorgio Frassati. Listy do przyjaciół”Listy do

Listy te otwierają przed nami serce człowieka, który mimo młodego wieku osiągnął pełnię dojrzałości w Chrystusie. Przekonamy się czytając je, że świętość nie wymaga porzucenia radości zwyczajnych, codziennych, że jest możliwa w normalnym, studenckim nawet życiu. Ojciec Święty Jan Paweł II mówił do młodzieży w Turynie w 1980 r.: „Wystarczy choćby przez chwilę przyjrzeć się jego życiu, wypełnionemu w ciągu zaledwie 24 lat, aby pojąć, jaką to odpowiedź Pier Giorgio Frassati potrafił dać Jezusowi Chrystusowi. Była odpowiedź młodzieńca nowoczesnego, otwartego ku sprawom kultury, sportu, znakomitego alpinisty! – otwartego także ku kwestiom społecznym, ku prawdziwym wartościom życia, a zarazem człowieka głęboko wierzącego, karmiącego się orędziem ewangelicznym, człowieka o nieugiętym charakterze, spójnego wewnętrznie, żarliwie oddanego służbie dla braci, spalającego się w ogniu miłości, która mu kazała nawiedzać przede wszystkim – na zasadzie absolutnego pierwszeństwa – biednych chorych”.


Matusiak A.: „Nowenny za wstawiennictwem Świętych i Błogosławionych naszych czasów”Nowenny

Modlitewnik zawiera nowe nowenny za wstawiennictwem osób, które żyły, czy zostały wyniesione na ołtarze w wieku dwudziestym lub obecnym, a więc osób jakże nam bliskich.

Są to: św. Siostra Faustyna, św. Brat Albert, bł. Matka Teresa z Kalkuty, św. Ojciec Pio, bł. Ksiądz Michał Sopoćko, bł. Małżonkowie Alojzy i Maria Quattrocchi, bł. Rodzice Ludwik i Zelia Martin (rodzice św. Tereski od Dzieciątka Jezus), bł. Rodzeństwo Franciszek i Hiacynta Marto, św. Żona i Matka Joanna Beretta Molla, św. Dziewica i Męczennica Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), św. Wyznawca i Męczennik Maksymilian Maria Kolbe, św. Rafał Kalinowski – męczennik konfesjonału, bł. Karol de Foucauld – mały brat Jezusa, bł. Piotr Jerzy (Pier Giorgio) Frassati – patron studentów.

Książka posiada imprimatur. Niemal wszystkie proponowane w niej nowenny są zupełnie nowe, pierwszy raz publikowane. Ich treść odnosi się do życia i przesłania danego Świętego, czy Błogosławionego. Każdą z nowenn można odprawić w intencji zaproponowanej, lub we własnej.


ks. Misiurek J.: „Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati (1901-1925)”Ks. Misiurek


Nowik P.: „Chciałbym powędrować dalej… Bł. Pier Giorgio Frassati”


Strzelecka K.: „Frassati”K.Strzelecka„Pollone – niewielkie miasteczko piemonckie w pobliżu Bielli u podnóża Alp. Co krok napotykamy tu nazwisko Frassati: w lewo od głównej drogi biegnie ulica senatora Alfreda Frassatiego, nieco dalej na cokole stoi jego popiersie. Parę uliczek w bok dom dla staruszków – „Ospedale” – im. Pier Giorgia i Giusephiny Frassati. U wylotu w górze, na wprost sala gimnatyczna – „Palestra” – im. Pier Giorgia Frassatiego, w prawo przedszkole – „Asilo infantile” – im. Emmy Frassati; jeszcze dalej szkoły podstawowe im. Pietra Frassatiego.
A niżej, w głębi parku, letnia posiadłość Frassatich – dziewiętnastowieczna dwupiętrowa willa, mająca za tło widoczny w dali szczyt Mucrone.
Nieco przed miasteczkiem cmentarz, na nim w rogu po prawej stronie rodzinny grobowiec Frassatich. 31 marca 1981 roku miała tu miejsce scena szczególna. Komisja złożona z prawników, lekarzy, świadków i notariusza Trybunału Diecezjanelnego przystąpiła do ostatniego aktu procesu informacyjnego Pier Giorgia Frassatiego – ekshumacji zwłok.
Fragment początku książki.


Zapotoczny A.: „Bliscy Święci. Wywiady z rodzinami Świętych”

BLiscyNiniejsza publikacja przybliża postaci błogosławionych i świętych od strony prywatnej, poprzez rozmowy z członkami ich rodzin i wspólnot zakonnych. Poznamy ich z opowieści tych, którzy z nimi pracowali i żyli na co dzień. Usłyszymy o córce, matce, cioci, wujku, profesorze i papieżu… Prześledzimy etapy ich życia i zmagań, odkrywając, w czym tkwi sekret świętości…
W ten niecodzienny sposób poznamy:
 • Chiarę Luce Badano,
 • ks. Jerzego Popiełuszkę,
 • papieża Jana XXIII,
 • Matkę Teresę z Kalkuty,
 • siostrę Faustynę Kowalską,
 • Ojca Pio,
 • ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego,
 • Piera Giorgia Frassatiego,
 • Franciszka i Hiacyntę z Fatimy,
 • Joannę Berettę Mollę,
 • Luigiego i Marię Quattrocchi,
 • ks. Michała Sopoćkę,
 • papieża Jana Pawła II.

 

Pozycje zagraniczne:

Aramini M.: „Pier Giorgio Frassati. Un giovane secondo il Vangelo”Michele Aramini


 

Caselegno C.: „Fra terra a cielo Pier Giorgio Frassati”Carla Casalegno


Claude R.: „Le Rayonnement de Pier Giorgio Frassati”Le Rayonnement de


 Cojazzi A.: „Pier Giorgio Frassati” (Przekł. Zofia Kozarynowa)Cojazzi


Falciola R.: „Pier Giorgio Frassati. Non vivacchiare me vivere”Roberto Falciola


Gianetto U.: „Pier Giorgio Frassati”Ubaldo

 


Vazquez A. M., Dean J.: „Blessed Pier Giorgio Frassati. Journey to the Summit”Blessed


Pozycje dla dzieci:

Stadtmüller E.: „Którędy do nieba? Konsekrowani i świeccy”

Którędy do nieba?” to seria książeczek dla dzieci zawierających wywiady Promyka ze świętymi, błogosławionymi i kandydatami na ołtarze. Można powiedzieć, że każdy święty ma swój własny szlak do Królestwa Bożego. Jest tych dróżek mnóstwo, a każda nieco inna, bo i mieszkań przygotowanych w domu Ojca jest wiele. Warto zatem pytać, którędy do nieba?

Boży zapaleniec – ciekawski i wszędobylski Promyk, dobrze znany z religijnych czasopism dla dzieci – jest przekonany, że warto. Dlatego dostawszy się do nieba z właściwym sobie zapałem przeprowadza wywiady ze świętymi, błogosławionymi i kandydatami na ołtarze. Efektem jego pracy jest seria książeczek, których zadaniem jest pomoc w odnalezieniu tej jedynej i niepowtarzalnej własnej drogi do nieba. Niniejsza pozycja zawiera 10 wywiadów. Przedstawieni są: św. Józef, bł. Juan Diego, św. Edyta Stein, bł. Matka Teresa, św. Dominik Savio, Pier Giorgio Frassati, św. Stanisław Kostka, św. Franciszek z Asyżu, św. Maksymilian Maria Kolbe, bł. Alojzy i Maria Quattrocchi.


Stadtmüller E.: „Jak dostałeś się do nieba?”

Wścibski Promyk uwielbia przeprowadzać wywiady. Mieszka w niebie, więc ma do wyboru wielu ciekawych rozmówców. Decyduje się na rozmowę ze świętymi, którzy znają ciekawe sposoby na bezpieczne dotarcie do nieba.

Są to: błogosławiony Pier Giorgio Frassati, święty Walenty, Franciszek, mała Tereska, Staszek Kostka, siostra Faustyna, Franciszek i Hiacynta, Dominik Savio, Bernadetta, Jan Bosko, Juan Diego, Matka Teresa, Ojciec Pio. Pewien doświadczony anioł stróż powiedział, że gdybyśmy potrafili uczyć się od tych, którzy już są w niebie, to piekło można by zamknąć na cztery spusty. Może ta książeczka pomoże Czytelnikom odnaleźć ich własną drogę…

 

Dodaj komentarz