Urodził się 6 kwietnia 1901 r. w Turynie, stolicy Piemontu, jako syn Alfreda Frassatiego, założyciela i właściciela liberalnego dziennika „La Stampa” oraz Adelajdy z domu Ametis, artystki malarki. Ojciec był agnostykiem „od niego nie słyszeliśmy nigdy ani słowa przeciwko Kościołowi” (Luciana Frassati), mama natomiast tak była określana przez Lucianę – siostrę Pier Giorgia – „mama i jej siostra, które za nic w świecie nie opuściłyby mszy w niedzielę czy święta, nie wchodziły do kościoła ot tak, na krótki pacierz, nie przystępowały do komunii z potrzeby serca, nigdy nie widziano, żeby która z nich uklękła do modlitwy. Religia złożona z gotowych, utartych zadań, powtarzanych przez całe życie…”. Pier Giorgio wychowywał się więc w rodzinie, którą można określić powierzchownie praktykującą, mimo to, od wczesnych lat przejawiał wyjątkowo silne przywiązanie do Boga.
Modlitwa, komunia, adoracja, były nieodłącznymi elementami życia Pier Giorgia. Kochał góry. Studiował na wydziale Inżynierii Górniczej. Twierdził, że chce nieść Chrystusa górnikom ciężko pracującym pod ziemią. Zmarł 4 lipca 1925 r.
„Pier Giorgio Frassati może być śmiało uważany – chociaż jeszcze nie wyniesiony na ołtarze – za patrona, za duchowego przewodnika młodzieży akademickiej, również i w tym, obecnym pokoleniu.” (Z homilii wygłoszonej przez kard. Wojtyłę w bazylice oo. Dominikanów w Krakowie na zakończenie rekolekcji akademickich, dnia 27 marca 1977 r.)
Życiorys | Ostatnie dni | W oczach innych
Duchowi Przewodnicy | Ciemne Typy | Cytaty
Wstawiennictwo | Media