Pozycje polskie, lub przetłumaczone:

oprac. Luciana Frassati: „Mój brat Pier Giorgio. Wiara”


 

Claude R.: „Pier Giorgio Frassati”

Pier GiorgioSyn właściciela wielkiego włoskiego dziennika „La Stampa” Pier Giorgio Frassati był żarliwym chrześcijaninem i świadkiem wiary w swoim środowisku. Najistotniejszą część życia poświęcił ludziom ubogim i pokrzywdzonym przez los, równocześnie studiując na wyższej uczelni. Wiara Frassatiego splatała się harmonijnie z jego życiem. Był realistycznym optymistą, we wszystkich zmaganiach zachowywał wielką pogodę ducha.
4 lipca 1925 roku, w wieku dwudziestu czterech lat, zmarł na chorobę Heinego-Medina.
20 maja 1990 papież Jan Paweł II beatyfikował go, przedstawiając światu jako „człowieka ośmiu Błogosławieństw”. Jest patronem młodzieży i studentów, ludzi gór, oraz Akcji Katolickiej.

Frassati L.: „Pier Giorgio Frassati. Człowiek ośmiu Błogosławieństw”

-Nigdy nie narzucał innym swoich przekonań religijnych, (…) nikogo nie osądzał.
-Ani przez chwilę nie myślał o tym, co inni powiedzą o nim: w całym swoim życiu zawsze stosował jedną tylko regułę — Co Bóg pomyśli o mnie?
-Wszyscy wiedzieli, że należał do jednej z najznamienitszych rodzin Turynu, a jednak przychodził do nas i bratał się z ubogimi, starając się zawsze w jakiś sposób ukrywać to dobro, które czynił.
Kiedy spotkał jakiegoś będącego w potrzebie człowieka, zwykł w delikatny sposób odciągać go na bok, po czym rozmawiał z nim kilka chwil (…), a następnie udając, że podaje mu rękę, wsuwał mu kilka monet.
-Mógł chodzić bez obawy po niebezpiecznych zaułkach, nawet późną porą. „To Frassati — powtarzano sobie — idzie pomagać swoim ubogim”.

Fragmenty świadectw.

Frassati L.: „Mój brat Pier Giorgio. Ostatnie dni 29 czerwca – 4 lipca 1925”

Szczegółowa, dokładna, poruszająca spokojem relacja, którą Luciana Frassati, siostra Pier Giorgia, ofiarowuje nam po wielu latach. Relacja z tego strasznego tygodnia cierpień, samotnie i milcząco znoszonych przez brata, ściska za serce i wzrusza. Nie ma w niej scen patetycznych, uroczystych słów i wzniosłych fraz. Jest to prosta kronika, dokładna, owiana smutkiem, ale bez zbędnych przymiotników i efektownych zwrotów. A jednak mało jest opisów śmierci – oprócz, być może, książki Isabelle Rimbaud, poświęconej ostatnim dniom życia brata-poety – zdolnych tak poruszyć serca czytelników, nawet tych, którzy nie doznają łaski wiary.


Jankowska T.: „Człowiek rad ewangelicznych. Bł. Pier Giorgio Frassati”


Jankowska T.: „Droga na Górę Karmel błogosławionego Piotra Jerzego Frassatiego”


Jankowska T.: „Myśli Bożego szaleńca błogosławionego Piotra Jerzego Frassatiego”


Jankowska T.: „Rok liturgiczny z zakochanym w Bogu błogosławionym Piotrem Jerzym Frassatim”Rok liturgiczny z


Jankowska T.: „Szlak ośmiu Błogosławieństw błogosławionego Piotra Jerzego Frassatiego”


Jankowska T.: „Zawsze w górę do Boga z błogosławionym Piotrem Jerzym Frassatim. Rozważania i modlitwy”


Kubiak Z.: „Bł. Pier Giorgio Frassati. Listy do przyjaciół”Listy do

Listy te otwierają przed nami serce człowieka, który mimo młodego wieku osiągnął pełnię dojrzałości w Chrystusie. Przekonamy się czytając je, że świętość nie wymaga porzucenia radości zwyczajnych, codziennych, że jest możliwa w normalnym, studenckim nawet życiu. Ojciec Święty Jan Paweł II mówił do młodzieży w Turynie w 1980 r.: „Wystarczy choćby przez chwilę przyjrzeć się jego życiu, wypełnionemu w ciągu zaledwie 24 lat, aby pojąć, jaką to odpowiedź Pier Giorgio Frassati potrafił dać Jezusowi Chrystusowi. Była odpowiedź młodzieńca nowoczesnego, otwartego ku sprawom kultury, sportu, znakomitego alpinisty! – otwartego także ku kwestiom społecznym, ku prawdziwym wartościom życia, a zarazem człowieka głęboko wierzącego, karmiącego się orędziem ewangelicznym, człowieka o nieugiętym charakterze, spójnego wewnętrznie, żarliwie oddanego służbie dla braci, spalającego się w ogniu miłości, która mu kazała nawiedzać przede wszystkim – na zasadzie absolutnego pierwszeństwa – biednych chorych”.


Matusiak A.: „Nowenny za wstawiennictwem Świętych i Błogosławionych naszych czasów”Nowenny

Modlitewnik zawiera nowe nowenny za wstawiennictwem osób, które żyły, czy zostały wyniesione na ołtarze w wieku dwudziestym lub obecnym, a więc osób jakże nam bliskich.

Są to: św. Siostra Faustyna, św. Brat Albert, bł. Matka Teresa z Kalkuty, św. Ojciec Pio, bł. Ksiądz Michał Sopoćko, bł. Małżonkowie Alojzy i Maria Quattrocchi, bł. Rodzice Ludwik i Zelia Martin (rodzice św. Tereski od Dzieciątka Jezus), bł. Rodzeństwo Franciszek i Hiacynta Marto, św. Żona i Matka Joanna Beretta Molla, św. Dziewica i Męczennica Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), św. Wyznawca i Męczennik Maksymilian Maria Kolbe, św. Rafał Kalinowski – męczennik konfesjonału, bł. Karol de Foucauld – mały brat Jezusa, bł. Piotr Jerzy (Pier Giorgio) Frassati – patron studentów.

Książka posiada imprimatur. Niemal wszystkie proponowane w niej nowenny są zupełnie nowe, pierwszy raz publikowane. Ich treść odnosi się do życia i przesłania danego Świętego, czy Błogosławionego. Każdą z nowenn można odprawić w intencji zaproponowanej, lub we własnej.


ks. Misiurek J.: „Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati (1901-1925)”Ks. Misiurek


Nowik P.: „Chciałbym powędrować dalej… Bł. Pier Giorgio Frassati”


Strzelecka K.: „Frassati”K.Strzelecka„Pollone – niewielkie miasteczko piemonckie w pobliżu Bielli u podnóża Alp. Co krok napotykamy tu nazwisko Frassati: w lewo od głównej drogi biegnie ulica senatora Alfreda Frassatiego, nieco dalej na cokole stoi jego popiersie. Parę uliczek w bok dom dla staruszków – „Ospedale” – im. Pier Giorgia i Giusephiny Frassati. U wylotu w górze, na wprost sala gimnatyczna – „Palestra” – im. Pier Giorgia Frassatiego, w prawo przedszkole – „Asilo infantile” – im. Emmy Frassati; jeszcze dalej szkoły podstawowe im. Pietra Frassatiego.
A niżej, w głębi parku, letnia posiadłość Frassatich – dziewiętnastowieczna dwupiętrowa willa, mająca za tło widoczny w dali szczyt Mucrone.
Nieco przed miasteczkiem cmentarz, na nim w rogu po prawej stronie rodzinny grobowiec Frassatich. 31 marca 1981 roku miała tu miejsce scena szczególna. Komisja złożona z prawników, lekarzy, świadków i notariusza Trybunału Diecezjanelnego przystąpiła do ostatniego aktu procesu informacyjnego Pier Giorgia Frassatiego – ekshumacji zwłok.
Fragment początku książki.


Zapotoczny A.: „Bliscy Święci. Wywiady z rodzinami Świętych”

BLiscyNiniejsza publikacja przybliża postaci błogosławionych i świętych od strony prywatnej, poprzez rozmowy z członkami ich rodzin i wspólnot zakonnych. Poznamy ich z opowieści tych, którzy z nimi pracowali i żyli na co dzień. Usłyszymy o córce, matce, cioci, wujku, profesorze i papieżu… Prześledzimy etapy ich życia i zmagań, odkrywając, w czym tkwi sekret świętości…
W ten niecodzienny sposób poznamy:
 • Chiarę Luce Badano,
 • ks. Jerzego Popiełuszkę,
 • papieża Jana XXIII,
 • Matkę Teresę z Kalkuty,
 • siostrę Faustynę Kowalską,
 • Ojca Pio,
 • ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego,
 • Piera Giorgia Frassatiego,
 • Franciszka i Hiacyntę z Fatimy,
 • Joannę Berettę Mollę,
 • Luigiego i Marię Quattrocchi,
 • ks. Michała Sopoćkę,
 • papieża Jana Pawła II.

 

Pozycje zagraniczne:

Aramini M.: „Pier Giorgio Frassati. Un giovane secondo il Vangelo”Michele Aramini


 

Caselegno C.: „Fra terra a cielo Pier Giorgio Frassati”Carla Casalegno


Claude R.: „Le Rayonnement de Pier Giorgio Frassati”Le Rayonnement de


 Cojazzi A.: „Pier Giorgio Frassati” (Przekł. Zofia Kozarynowa)Cojazzi


Falciola R.: „Pier Giorgio Frassati. Non vivacchiare me vivere”Roberto Falciola


Gianetto U.: „Pier Giorgio Frassati”Ubaldo

 


Vazquez A. M., Dean J.: „Blessed Pier Giorgio Frassati. Journey to the Summit”Blessed


Pozycje dla dzieci:

Stadtmüller E.: „Którędy do nieba? Konsekrowani i świeccy”

Którędy do nieba?” to seria książeczek dla dzieci zawierających wywiady Promyka ze świętymi, błogosławionymi i kandydatami na ołtarze. Można powiedzieć, że każdy święty ma swój własny szlak do Królestwa Bożego. Jest tych dróżek mnóstwo, a każda nieco inna, bo i mieszkań przygotowanych w domu Ojca jest wiele. Warto zatem pytać, którędy do nieba?

Boży zapaleniec – ciekawski i wszędobylski Promyk, dobrze znany z religijnych czasopism dla dzieci – jest przekonany, że warto. Dlatego dostawszy się do nieba z właściwym sobie zapałem przeprowadza wywiady ze świętymi, błogosławionymi i kandydatami na ołtarze. Efektem jego pracy jest seria książeczek, których zadaniem jest pomoc w odnalezieniu tej jedynej i niepowtarzalnej własnej drogi do nieba. Niniejsza pozycja zawiera 10 wywiadów. Przedstawieni są: św. Józef, bł. Juan Diego, św. Edyta Stein, bł. Matka Teresa, św. Dominik Savio, Pier Giorgio Frassati, św. Stanisław Kostka, św. Franciszek z Asyżu, św. Maksymilian Maria Kolbe, bł. Alojzy i Maria Quattrocchi.


Stadtmüller E.: „Jak dostałeś się do nieba?”

Wścibski Promyk uwielbia przeprowadzać wywiady. Mieszka w niebie, więc ma do wyboru wielu ciekawych rozmówców. Decyduje się na rozmowę ze świętymi, którzy znają ciekawe sposoby na bezpieczne dotarcie do nieba.

Są to: błogosławiony Pier Giorgio Frassati, święty Walenty, Franciszek, mała Tereska, Staszek Kostka, siostra Faustyna, Franciszek i Hiacynta, Dominik Savio, Bernadetta, Jan Bosko, Juan Diego, Matka Teresa, Ojciec Pio. Pewien doświadczony anioł stróż powiedział, że gdybyśmy potrafili uczyć się od tych, którzy już są w niebie, to piekło można by zamknąć na cztery spusty. Może ta książeczka pomoże Czytelnikom odnaleźć ich własną drogę…

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *