Życiorys

Dzieciństwo | Studia
Przyjaciele | Na górskim szlaku
Aktywny obywatel | W drodze do świętości


INFORMACJE OSOBISTE

Imiona: Pier Giorgio Michalangelo
Stan cywilny: kawaler
Data urodzenia: 6 kwietnia 1901 w Turynie
Miejsce urodzenia: dom przy Via Legnano 33, Turyn
Miejsce śmierci: dom przy corso Galileo Ferraris 70, Turyn
Rodzice: Alfredo Frassati i Adelajda z domu Ametis
Rodzeństwo: Elda ( 1899 – 1900 ), zmarła w wieku 8 miesięcy oraz Luciana (1902 – 2007),  żona polskiego dyplomaty, Jana Gawrońskiego (od 24 stycznia 1925)

WYKSZTAŁCENIE

1910 – ukończenie szkoły podstawowej
1911-1913 – gimnazjum-liceum Massimo D’Azeglio w Turynie
1913-1914 – prywatna szkoła ojców jezuitów, Istituto Sociale w Turynie (po dwukrotnym oblaniu egzaminu z łaciny przeniósł się do szkoły o. jezuitów, gdyż dawała ona możliwość ukończenia dwóch lat w jednym roku; szkoła nie została wybrana z przyczyn religijnych)
1914-1916 – ponownie gimnazjum-liceum Massimo D’Azeglio w Turynie
19171918 –  powrót do Istituto Sociale w Turynie
1918-1925 – studia inżynierii górniczej na Królewskiej Politechnice w Turynie – nie ukończył studiów, zmarł przed dwoma ostatnimi egzaminami
6 kwietnia 2001 – pośmiertne nadanie tytułu inżyniera górniczego w 100 rocznicę urodzin Pier Giorgia.

DOŚWIADCZENIE DUCHOWE

11 czerwca 1910 – pierwsza spowiedź w kościele Corpus Domini w Turynie
19 czerwca 1911 – pierwsza Komunia Święta przyjęta wraz z siostrą, kaplica sióstr „Ausiliatrici delle anime del Purgatorio” w Turynie
od 1914 – członek Apostolatu Modlitwy i Towarzystwa Adoracji Najświętszego Sakramentu
10 czerwca 1915 – bierzmowanie w kościele parafialnym „La Crocetta” w Turynie
od 1918 – członek Kongregacji Maryjnej i Koła Różańcowego, Akcji Katolickiej, Uniwersyteckiej Federacji Katolików Włoskich i Włoskiej Młodzieży Katolickiej oraz Konferencji św. Wincentego a Paulo w Turynie
od 1919 – działalność w Kole „Cesare Balbo”, będącego częścią Uniwersyteckiej Federacji Katolików Włoskich
od 1922 – członek Koła „Milites Mariae” przy turyńskiej Młodzieży Katolickiej
28 maja 1922 – wstąpienie do III Zakonu św. Dominika z przyjęciem imienia Girolamo na cześć Savonaroli
29 lipca 1923 – ojciec chrzestny chorągwi Koła Młodzieży Katolickiej w Pollone
9 września 1923 – udział w Kongresie Eucharystycznym w Genui

DODATKOWA DZIAŁALNOŚĆ

od 1918 – członek Włoskiego Klubu Alpinistycznego (CAI)
od 14 grudnia 1920 – członek Włoskiej Partii Ludowej
1921 – 1922 – często odwiedza Niemcy, gdyż ojciec zostaje ambasadorem włoskim w Berlinie
13 stycznia 1923 – publikuje list solidarności z okupowanym regionem Ruhry
12-14 kwietnia 1923 uczestniczy w Kongresie Włoskiej Partii Ludowej w Turynie
18 maja 1924 na Pian del Mussa (1750 m) zakłada z przyjaciółmi „Stowarzyszenie Ciemnych Typów”
12 września 1924 zdobywa szczyt alpejski Grivolę

Zmarł 4 lipca 1925 r. w domu rodzinnym w Turynie z powodu choroby Heinego-Medina, inaczej polio (pomyelitis).

20 maja 1990 w Rzymie Ojciec Święty Jan Paweł II ogłasza Pier Giorgia Frassatiego Błogosławionym.

Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.


Dzieciństwo | Studia
Przyjaciele | Na górskim szlaku
Aktywny obywatel | W drodze do świętości